Diagnostika a léčba chronické pánevní bolesti

22.12.2024

Chronické bolesti v pánevním oblasti v podobě přetrvávajících nebo opakujících se obtíží, za kterými je ve většině případů endometrióza, trápí mnoho žen ve věku 15-49 let. Jde o závažné gynekologické onemocnění, které může stát i za problémy s otěhotněním.

Nejčastější důvod chronických bolestí v pánevní oblasti ženy

Onemocnění zvané endometrióza je v 80 % důvodem chronických bolestí v pánevní oblasti a bolesti v podbřišku. Někdy ale mohou za bolestmi stát i příčiny gastroenterologického či urologického původu, změny ve svalech pánve, různé alergie nebo i psychické obtíže. Vždy je ovšem důležité tento problém řešit.

Co je to endometrióza

Toto chronické onemocnění představuje stav, kdy se tkáň podobná děložní sliznici usídlí někde mimo děložní dutinu. Nejčastěji jsou zasaženy malé orgány v malé pánvi. Mezi typické projevy patří nejen přetrvávající bolesti v pánvi, ale také bolestivý pohlavní styk, silná menstruace nebo problémy s otěhotněním. Objevovat se nemusí ale ani vůbec žádné potíže.

Diagnostikování endometriózy

Při diagnostikování endometriózy se můžete spolehnout na profesionální péči. Součástí je podrobné vyšetření svalů pánevního dna včetně ultrazvukového vyšetření pánve, které umožní identifikovat různé endometriózní cysty na vaječnících, ve vejcovodech či v břišní dutině. Součástí vyšetření jsou i odběry krve, kdy laboratorní vyšetření poukáže na zvýšené známky specifických látek. Rozhodujícím vyšetřením je ovšem mini invazivní chirurgický výkon v podobě diagnostické laparoskopie.

Léčba endometriózy

Léčba bývá nejčastěji hormonální. V takovém případě pacientka užívá antikoncepci nebo jiné typy hormonálních léků. Tento způsob léčby bývá ve většině případů úspěšný. Dalším řešením je chirurgická léčba, která se odvíjí od konkrétního typu endometriózy.

komerční sdělení

Fotka od granderboy z Pixabay