Jak měřit obrobky vyrobené na moderním CNC centru?

26.04.2023

Počítačem řízené stroje již několik desítek let ovládají tuzemskou kovovýrobu. Není se čemu divit, protože oproti konvenčním zařízením poskytují ohromné množství zajímavých výhod. To platí jak v případě kusové, tak i sériové zakázky. Chcete pečlivě dodržovat rozměry v řádech setin milimetru?

Perfektní práce

Můžete napsat neprůstřelný program, správně naměřit jednotlivé nástroje a zvolit nejkvalitnější vybavení, ale ani přesto neovlivníte fyzikální zákony. Ve světě nepatrných rozměrů totiž platí, že každý sebemenší vnější vliv dokáže zničit celý projekt. Stačí jen malá změna teplot, špatné znaménko v korekcích nebo neviditelné obroušení nože a je vystaráno.

Přesně proto se musíte seznámit s normovanými měřidly, mezi jejichž typické zástupce patří mikrometrické měřidlo, třmenový mikrometr, hloubkoměr, výškoměr nebo třeba dutinoměr a úchylkoměr. S pomocí daných vynálezů hravě identifikujete správné provedení jednotlivých součástí obrobku.

Stejně tak se neobejdete bez závitových, válcových a třmenových kalibrů, případně bez měřicích kroužků. Jejich použití přichází ve chvíli, kdy se snažíte zrealizovat uložení s přesahem, či s vůlí. Nezapomeňte ani na poctivé zkoušení vnějších i vnitřních šroubovic. Chcete-li si udržet dlouhodobé zisky a spokojené zákazníky, identifikujte správnost provedení každého kusu. Nikdy totiž nevíte, jestli se uvnitř stroje něco nepokazilo.

Nákup raz dva

Ve výsledku budete muset nakoupit rovnou několik desítek normovaných pomůcek, což není žádná sranda. Jak na to? Sedněte si k počítači a otevřete si stránky populárního e-shopu pod výše vloženými odkazy. Ihned se před vámi objeví komplexní nabídka vybavení pro všechny obráběče. Plánujete-li přijmout neobvyklou zakázku, potěší vás možnost výroby měřidel na přání.

komerční sdělení