Jaké existují solární panely a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

10.10.2022

Krize neustále hýbe s cenami energií a tak jen bůh ví, co nás čeká nadcházející zimu. Rostoucí ceny energií nedělají radost nikomu - jednou možností, jak ušetřit, je obléct si svetr, druhou možností je začít přemýšlet o jiných, alternativních zdrojích energie, které vám mohou pomoci nějakou tu korunu ušetřit.

Pokud i vy přemýšlíte nad tím, že na svou střechu umístíte solární panely ve snaze dobrou investicí do nemovitosti ušetřit, mělo by vás zajímat alespoň základní rozdělení solárních panelů. Existuje totiž více druhů a každý z nich přináší určité výhody a nevýhody. Víte, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy solárních panelů?

Proč si pořídit solární panely?

Nejprve se však podíváme na výhody, které vám mohou solární panely přinést. Solární panely se podle mnohých vyplatí, protože:

Jedná se o investici, která vám pomůže uspořit

Pořídit si na střechu solární panely není úplně nejlevnější záležitost. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech, ale jedná se většinou o statisícovou investici. Nad takovou částkou se mnoha lidem protočí panenky.

Z dlouhodobého hlediska se ale jedná rozhodně o výhodný zdroj energie. Získávat totiž energii ze slunce nic nestojí.

Se solárními panely šetříte životní prostředí

Pokud je pro vás důležitá i tato stránka věci, solární panely mohou být to pravé pro vás. Solární panely totiž fungují na principu získávání solární energie. Tu můžete využívat kromě výroby elektřiny také nepřímo k ohřevu vody.

A jak se energie ze slunečních paprsků získává? Princip je založený na fotovoltaickém jevu. Sluneční paprsky, které dopadají na solární panely uvolňují elektrony. Pokud na solární článek dopadá dostatek světla, vzniká spousta nábojů, napětí a uzavřeným elektrickým obvodem začíná protékat elektrický proud.

Instalace i obsluha solárních panelů je velmi jednoduchá Instalovat na střechu solární panely je záležitostí několika hodin a často je jejich instalace započítána v ceně solárních panelů. Vy se tak nemusíte o nic moc starat, i když pokud jste šikovní, jistě byste instalaci zvládli i sami.

Zároveň se o solární panely není třeba nikterak pečlivě starat. Fungují sami. Potěšit vás může i jejich dlouholetá životnost, která se uvádí v desítkách let. Prvotřídní solární panely by měly vydržet funkční až 50 let.

Nevýhody solárních panelů

I solární panely mají své nevýhody. Jednu velkou jsme již zmínili, a tou je vyšší vstupní investice do solárních panelů. Na druhou stranu jsme i řekli, že se tato vyšší investice asi po 8-10 letech fungování vrátí do vaší kapsy.

Další nevýhodou solárních panelů je, že nikdo nevlastní stroj, kterým by šlo ovládat počasí, a tak nelze ovlivňovat množství slunečního svitu. Navíc v zimních měsících je třeba počítat s tím, že slunečních paprsků bude na střechy domovů dopadat mnohem méně než v létě a energie tak zákonitě bude také méně.

Tuto druhou nevýhodu však řeší baterie, které umožňují uchovávat elektrickou energii získanou ze solárních panelů na horší časy.

Třetí, poslední nevýhodou, je to, že ne všechny stavby jsou vhodné pro instalaci solárních panelů. Důležitý je sklon pro solární panely - optimální je sklon kolem 30-35°, který mají klasické střechy. Instalovat solární panely na ploché střechy je také možné, ale solární panely tak ztrácí svou samočistící funkci a vás tak čeká jejich pravidelná údržba, odstraňování sněhu, pylu, prachu a dalších nečistot.

TIP: Existují i jiné možnosti, jak lze solární energii využívat. Znáte termín solární zahrady a víte, jaké mají využití?

Druhy solárních panelů

Většina solárních panelů, s kterými se na trhu setkáte, je vyrobena z křemíku. I tak se mezi jednotlivými druhy dají pozorovat rozdíly. Mezi tři základní typy, s kterými se můžete setkat při nákupu solárních panelů nejčastěji patří:

  • monokrystalické solární panely
  • polykrystalické solární panely
  • amorfní panely

Monokrystalické solární panely

Monokrystalické solární panely se vyrábí z tenkých plátů jednoho krystalu křemíku a poznáte je podle typicky černé barvy. Vás by ale měly více než barva nebo technika výroby těchto panelů zajímat jejich vlastnosti.

Monokrystalické solární panely se těší velké oblibě hlavně kvůli jejich vysoké účinnosti, protože dosahují nejlepšího výkonu v porovnání s ostatními typy solárních panelů dostupných na trhu. Musíte však počítat s tím, že si za výkon připlatíte.

Polykrystalické solární panely

I když monokrystalické solární panely patří k těm nejvýkonnějším, neznamená to, že polykrystalický solární panel nemůže být kvalitní nebo výkonný. Navíc pokud nemůžete sklonem střechy nebo orientací střechy zařídit solárním panelům ty nejlepší podmínky pro dopad slunečního záření, jsou polykrystalické solární panely možná to pravé pro vás.

Jelikož jsou polykrystalické solární panely vyrobeny z více křemíků, vytváří složitější strukturu na řezu a tím pádem mohou zachycovat sluneční záření dopadající na solární panel i z ostřejších úhlů.

Amorfní panely

Amorfní panely jsou sice nejméně výkonné, ale i tyto panely mají své výhody, které někteří uživatelé jistě ocení. Například jsou z těchto tří zmíněných variant rozhodně nejlehčí. Nejedná se totiž o klasický panel, ale o tenké vrstvy, které lze dokonce vrstvit na sebe.

Uplatnění nachází nejen na rodinných domech, ale také například na střechách průmyslových hal.

Závěr

Pokud přemýšlíte o instalaci solárních panelů, tento článek vám snad pomohl zvážit alespoň základní pro a proti. Zároveň jste se dozvěděli o třech základních typech solárních panelů, které je možné na vaši střechu instalovat.

Jde o solární panely monokrystalické, polykrystalické a amorfní. Ty se od sebe liší procesem výroby, svým vzhledem, ale také vlastnostmi, které by pro vás jako uživatele měly být rozhodující.

Jestliže se dostáváte do fáze výběru konkrétních dodavatelů vybírejte pečlivě a podle svých preferencích, zvážit byste měli především:

  • cenu - samozřejmě vás jistě láká nižší pořizovací cena, podezřele nízká cena by však měla znamenat blikající majáček ve vaší hlavě. Pokud je cena totiž příliš nízká, někde bývá háček. Dejte pozor, abyste nakonec nebyli překvapeni.
  • rychlost dodání - od podepsání smlouvy by měla být instalace solárních panelů realizována do tří měsíců. Při podpisu smlouvy si tuto dobu pohlídejte, pokud vám ji firma nemůže garantovat věřte, že jinde to stihnou. I když samozřejmě vám nikdo nebrání počkat si i déle.
  • recenze - recenze jiných zákazníků mohou podat (a často také podávají) obrázek o celkovém jednání firmy - jaké je jednání firmy? Chová se dodavatel profesionálně? Odpovídá na vaše otázky? A jak probíhá servis a péče po ukončení zakázky? To vše by vás mělo zajímat ještě předtím, než někomu zaplatíte.

Alena Mrvíková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

obrázky:

https://unsplash.com/photos/wmaP3Tl80ww 

https://unsplash.com/photos/sUcT0Ixmj5M 

https://www.pexels.com/photo/cold-comfort-cover-cute-266679/ 

Fotka od schropferoval z Pixabay