Pravidla pro umístění hasicích přístrojů
Každá budova musí být již při kolaudaci i po ní správně vybavena hasicími přístroji. Jejich rozmístění však nezáleží na uvážení majitelů či správců budov, pravidla jsou jasně stanovená vyhláškou č. 246/2001 Sb. Jedná se o základní dokument, který stanovuje podmínky požární bezpečnosti v ČR.
Ačkoli se na první pohled může zdát, že je tak trochu jedno, jestli přístroj visí ve skladu nebo na chodbě u dveří, není tomu tak. Když k požáru skutečně dojde, jejich promyšlené a správné umístění je klíčové pro záchranu zdraví a majetku.
Základní pravidla umístění hasicích přístrojů
Zmíněná vyhláška č. 246/2001 jasně definuje správné umístění hasicích přístrojů, aby byly splněny podmínky požární bezpečnosti.
Hasicí přístroje musí být:
- Viditelné a volně přístupné
- Snadno dostupné a manipulovatelné
- Umístěné tam, kde je největší riziko požáru (technická místnost, sklad s hořlavými materiály, místnosti s elektrozařízeními, kuchyně apod.)
- Umístěné tam, kde se běžně vyskytuje hodně lidí (vstupy do budov, schodiště, chodby, výrobní haly apod.)
- Správně označené (typ hasicího přístroje a jasný a stručný návod k použití)
- Pravidelně revidované a kontrolované
Jak správně pověsit hasicí přístroj
Pokud
si objednáte nový hasicí přístroj, součástí balení je i kovový věšák.
Věšák snadno přivrtáte na stěnu (pozor na nosnost sádrokartonových
stěn). I zde je nutné respektovat pravidlo dané vyhláškou. Horní hrana pověšeného hasicího přístroje nesmí být výše než 150 cm nad zemí.
Jak zajistit těžší hasicí přístroj proti pádu
Některé
těžší hasicí přístroje (starší CO2 přístroje vážily i 20 kg) nelze
pověsit jen tak na stěnu. V těchto případech máme dvě možnosti: buď
přivrtáme držák na stěnu tak, aby přístroj po zavěšení byl jen kousek
nad zemí, nebo zajistíme přístroj pomocí kovového řetízku. Ten se uchytí
ke stěně, hasící přístroj obepíná a zepředu je možné ho v případě
požáru snadno rozepnout.
Kam hasicí přístroj nepatří
Obecně není rozumné umisťovat hasicí přístroj do míst, kde je obtížně dostupný (příliš vysoko, v zamčené uklízecí místnosti apod.) a do těsné blízkosti nebezpečných zón (např. blízko kotle, u plynového sporáku apod.).Dále je nutné dát pozor na to, aby nebyl určitý typ hasicího přístroje umístěn v zóně, kde je jeho použití zakázané (např. u rozvodné elektrické skříně nesmí být vodní nebo pěnový hasicí přístroj).Je také nevhodné hasicí přístroj schovat za křídla dveří či jej ve skaldu zaskládat paletami či krabicemi. V obou případech je přístroj hůře dohledatelný a těžko přístupný.
Rada na závěr
Rozhodnout o umístění hasicího přístroje v domácnosti asi nebude složité. Pokud ale stojíte před úkolem, jak a kde rozmístit přístroje ve velké kancelářské budově, výrobním závodě či skladě, přizvěte si na pomoc odborníka z oboru požární bezpečnosti. Jedině tak budete mít jistotu, že v krizové chvíli budete mít přístroj na těch správných místech.
komerční sdělení