Psa chraňte před parazity po celý rok. Klíšťata a blechy mohou být aktivní již při teplotě pár stupňů nad nulou

11.02.2021

Ochrana proti blechám a klíšťatům je během letních měsíců automatická pro mnoho majitelů psů. Je však vhodné chránit psy proti nebezpečným ektoparazitům po celý rok. Například klíšťata mohou "útočit" i během zimních měsíců, pokud teplota překročí již 5 stupňů Celsia.

"Hlavní sezóna klíšťat je díky vyšším teplotám na jaře a v létě. Klíšťata mohou být ale aktivní již od 5 °C, a to především ve vlhkém počasí. Pokud tedy jdete se svým psem v teplejších zimních dnech ven do přírody, je dobré jej chránit ektoparazitiky. Ideální volbou je sprej, který vám zajistí rovnoměrnou ochranu proti ektoparazitikům po celém těle," říká veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková ze společnosti Aveflor.

Blechy "milují" teplo domova

Mezi další parazity, kteří mohou ohrožovat psa, patří blechy. Ty mohou přenášet mnoho nemocí a u psů způsobovat alergie, anémii (to především u štěňat) či je nakazit tasemnicí. Mnoho lidí si myslí, že v zimních měsících nejsou blechy, stejně jako klíšťata, aktivní. Samozřejmě v mrazu a sněhu pes klíště ani blechy nechytne. Pokud se ale oteplí několik stupňů nad nulu, blechy mohou "ožít" dostatečně na to, aby si našly nějaký ten příjemný psí kožíšek. Jakmile si je pak přinese zvíře domů, mohou velmi rychle "zablešit" celý byt či dům. Blechy mají rády teplo a ven se jim jen tak chtít nebude.

Blechy na rozdíl od klíšťat mohou ze svého psího hostitele přeskočit do zvířecích pelíšků, na koberce nebo sedačku. Důležitá je proto včasná prevence, aby se blechy do domácnosti vůbec nedostaly. Doporučuje se aplikovat přípravky, které fungují jako ochrana jak proti blechám, tak proti klíšťatům.

Důležité je, aby přípravky hubily dospělé blechy, ale zabraňovaly i množení blech potlačením vývoje jejich vajíček, zde hovoříme o takzvaném ovicidním účinku. A zároveň aby měly účinek larvicidní, tzn. zastavily i vývoj larev. V tomto ohledu například spolehlivě pomůže přípravek Arpalit Neo, protože obsahuje dvě účinné látky, jedna z nich zabíjí dospělé blechy a druhá vývojová stádia blechy. Arpalit Neo je k dostání ve více variantách: jako mechanický rozprašovač pro menší plemena, sprej pro větší plemena a ve formě pěny pro extrémně lekavé psy a malá plemena.

"S ohledem na zdraví vašich psů je toto řešení šetrnější než např. populární antiparazitární tablety, kde dochází ke vstřebání účinných látek do krevního oběhu. Tyto látky pak mohou kolovat v krvi ošetřených psů i po několik měsíců," doporučuje veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková ze společnosti Aveflor.

Blecha naklade až 50 vajíček za den

Blechy způsobují u psů svědění, pes se více drbe, na jeho kůži můžete pozorovat až červené skvrny. Psa proto pravidelně prohlížejte. Blechy se nejvíce vyskytují na zádech, mezi lopatkami, na břiše, na vnitřní straně stehen či na ocase. Pokud již váš pes blechy má, ihned ho umyjte speciálním psím šampónem proti blechám. Důležité je pak ošetřit proti blechám i vodítko, obojek a pelíšek. Když byl pes napadený blechami delší dobu v bytě, je důležité vyčistit i veškeré textilie, sedačku, křesla a koberce. Blechy se totiž umí velmi dobře rozmnožovat po určitou dobu i mimo svého hostitele.

Zdroj foto: TZ ASPEN PR